Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 23 lutego 2016

1 Kurs C++: Początek programowania w języku C++. Instalacja środowiska Code::Blocks

Autor Nauka Programowania  |  w rozwiązywanie problemów  01:37


Instalacja środowiska Code::Blocks



C++ językiem kompilowanym co oznacza, że potrzebujemy specjalnego programu zwanego kompilatorem, który przetłumaczy nasz kod zapisany w postaci tekstowej na kod maszynowy czyli taki, który jest zrozumiały przez komputer. Praca z samym kompilatorem może być niewygodna, wymaga on sterowania za pomocą wiersza poleceń dlatego opracowano specjalne narzędzia ułatwiające i przyspieszające programowanie zwane IDE (z ang. Integrated Development Environment) - zintegrowane środowisko programistyczne.



Podstawowymi narzędziami wchodzącymi w skład takiego środowiska są: 

  • edytor kodu źródłowego
  • narzędzia do testowania kodu
  • kompilator

W tej części kursu pokażę jak pobrać i zainstalować środowisko programistyczne Code::Blocks.

Przechodzimy pod podaną stronę.

Szukamy wersji odpowiedniej dla naszego systemu. W moim przypadku jest to Windows 10 i dlatego przedstawię instalację dla systemów z tej rodziny. Dla innych systemów instalacja niewiele się różni.

Pobieramy tę wersję.




Ta wersja zawiera środowisko wraz z kompilatorem w stabilnej wersji.

Program instalujemy jak każdy inny.

Warto zaznaczyć pełną instalację, żeby w przyszłości uniknąć problemów.


Po instalacji i uruchomieniu programu powinno naszym oczom ukazać się takie okno:
Widzimy na nim, że zestaw kompilatorów GNU GCC został wykryty.

Wybieramy ok. Następnie otworzy się już pełny program i pojawi opcja do przypisania programu do plików C/C++. Polecam wybrać tą opcję, dzięki temu wszystkie pliki tego typu automatycznie otworzą się w Code::Blocks.

Kolejnym etapem jest stworzenie nowego projektu. W tym celu z ekranu głównego wybieramy Create a new project lub z górnego paska opcję File > New > Project...


Otworzy nam się okno wyboru szablonów. W nim możemy wybrać gotowe lub nasze szablony projektów (o tym w przyszłości). Wybieramy Console application czyli szablon programu konsolowego (pracującego w wierszu poleceń) w C/C++.


Postępujemy zgodnie z ilustracjami:




  • W tym momencie wybieramy tytuł naszego projektu oraz folder w którym zostanie utworzony. Code::Blocks automatycznie pokaże nam jaka będzie ścieżka utworzonego projektu. 



    Kompilator powinien zostać automatycznie wybrany i poniższe opcje powinny być również zaznaczone. Klikamy Finish



    Z lewej strony okna rozwijamy drzewko projektu i klikamy dwa razy na plik main.cpp żeby otworzyć go w oknie edytora kodu.


    Naszym oczom ukarze się taki oto widok. Polecam zapoznać się ze wszystkimi opcjami programu po prostu je klikając i sprawdzając co robią.


    Sprawdźmy teraz czy poprawnie zainstalowaliśmy środowisko. W tym celu skompilujmy i uruchommy przykładowy program hello world, którego kod znajduje się już w edytorze. Przechodzimy do Build > Build and run. Program się skompiluje i uruchomi.
     
    Program uruchomi się w konsoli. Dodatkowy otrzymamy informacje o tym jaką wartość po wykonaniu zwrócił program oraz czas jego wykonywania. Po naciśnięciu klawisza okno się zamknie.
     








8 komentarzy:

  1. Języki niskiego poziomu są dobre gdyż jeśli nauczymy się w nich kodować to raczej nic innego nie będzie nam już sprawiało problemów. Dlatego w firmie systemy CRM https://craftware.pl/jaki-crm-wybrac-dla-malej-firmy/ są bardzo ważne i oczywiście moim zdaniem używanie ich jest niezbędne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Samo programowanie niestety nie jest dla mnie, ale z powodzeniem obsługuję różnego rodzaju systemy informatyczne. Jednym z najlepszych u mnie w firmie jest https://www.connecto.pl/cennik-optima/ gdyż to właśnie dzięki niemu nasza praca jest mocno usprawniona.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja także powoli zaczynam wnikać do świata programistów i jestem zdania, ze jest to bardzo ciekawe. jakiś czas temu również czytałem fajny wpis o testach automatycznych http://www.edukacjainformacyjna.pl/na-czym-polegaja-testy-automatyczne/ i jestem zdania, że przy tworzeniu projektu są one niemal obowiązkowe.

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajnie napisany artykuł. Dla wielu osób branża IT jest czymś bardzo skomplikowanym i nawet nie próbują jej poznać. Sama tak uważałam. Trafiłam jednak na https://futurecollars.com/pl/czy-warto-uczyc-sie-pythona-future-collars/ i postanowiłam zapisać sie na pierwszy kurs. Teraz coraz częściej myślę o przebranżowieniu i zajęciu się na poważnie programowaniem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wraz z postępem w technologii informacyjnej, sektor ten odnotował ogromny wzrost. Aby w pełni wykorzystać te rozwiązania, konieczne jest posiadanie dobrego połączenia internetowego. Proponuję zapoznać się z usługami firmy Fiberlink , która oferuje niewiarygodnie szybkie połączenie światłowodowe w rozsądnej cenie.

    OdpowiedzUsuń

Proudly Powered by Blogger.